Application Equations

Application Equations

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

To Make a Prediction from a Scatterplot

To Make a Prediction from a Scatterplot

8th Grade - University

10 Qs

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

5th - 12th Grade

10 Qs

Applications of Expressions

Applications of Expressions

7th - 11th Grade

15 Qs

Application Equations

Application Equations

7th - 11th Grade

15 Qs

Applications in Algebra

Applications in Algebra

7th - 11th Grade

15 Qs

Pre-Algebra - Ch. 1.1-1.2 Quiz

Pre-Algebra - Ch. 1.1-1.2 Quiz

9th - 10th Grade

14 Qs

Correlation, Causal, Regression

Correlation, Causal, Regression

9th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Unit Fractions

Multiplying and Dividing Unit Fractions

5th - 12th Grade

10 Qs

Application Equations

Application Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION


Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game.

2 + 7.50x = 8 + 6x

2 - 7.50x = 8 - 6x

2x + 7.50 = 8x + 6

2x - 7.50x = 8 x- 6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the situation that could be modeled by: 120 + 25x = 45x.

John bought a car radio for $120 and speakers for $25 each. Joe bought a radio for $45. They each paid the same. How much did they spend?

George charges a flat fee of $120 to mow a lawn plus $25 per hour. Greg charges $45 an hour to mow a lawn. After how many hours do they make the same amount?

Lisa pays $120 for each purse she buys plus an additional $25 each to have them personalized. Lauren pays $45 for each purse she buys. How many purses must they buy for the amount they spent to be the same?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Joe's Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie's Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Choose the equation that would find the number of hours that the total for both places would charge the same.

4x + 20 = 14x

24x = 14x

4x - 20 = 14x

20 + 4x = 14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You pay $45 per month for cable TV. Your friend buys a satellite TV receiver for $99 and pays $36 per month for satellite TV.

Your friend claims that the expenses for a year of satellite TV are less than the expenses for a year of cable.

Solve an equation to determine when you and your friend will have paid the same amount for TV service.

2 months

9 months

11 months

12 months

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost C (in dollars) of making n watches is represented by

C =15n + 85.

How many watches are made when the cost is $385?

2 watches

20 watches

30 watches

300 watches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A machine prints 230 movie posters each hour. Write an equation to find the number of hours it takes the machine to print 1265 posters.

230 + h = 1265

1265 – h = 230

230h = 1265

230 / h = 1265

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A machine prints 230 movie posters each hour.

Solve an equation to find the number of hours it takes to print 1265 posters.

5.5 hours

10 hours

230 hours

1035 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?