You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books.
What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
18 to 29
11 : 18
11 : 29
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?
3 to 8
3 : 7
2 to 7
2 : 3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue and yellow marbles to red marbles?
11 : 7
9 to 11
5 to 7
2 : 15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to green and red marbles?
1 to 3
1 : 5
2 to 3
2 : 7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
3 to 20
1 : 10
7 : 20
2 to 5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates Ratios and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates Tables

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Rates and Missing Tables

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios. Rates and Percents

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade