System Word Problems Linear

System Word Problems Linear

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Equations

Systems of Equations

7th - 9th Grade

17 Qs

Linear System Word Problems

Linear System Word Problems

9th Grade - University

20 Qs

System of Equations Word Problems

System of Equations Word Problems

11th Grade

20 Qs

Simplify Polynomial Expressions

Simplify Polynomial Expressions

7th - 9th Grade

20 Qs

Solving Linear Systems

Solving Linear Systems

8th - 9th Grade

20 Qs

The Distributive Property

The Distributive Property

9th - 10th Grade

20 Qs

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

9th - 12th Grade

18 Qs

Operations

Operations

11th Grade

25 Qs

System Word Problems Linear

System Word Problems Linear

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C, 6.EE.B.8

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13. 

7x + 13y < 81

7x + 13y ≥ 81

7x + 13y ≤ 81

7x + 13y > 81

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: The CRHS science department can spend no more than $2700 on textbooks this year. The department needs to buy both Biology text books, which cost $57 each, and Chemistry textbooks, which cost $72 each.

57x + 72y ≥ 2700

57x + 72y > 2700

57x + 72y < 2700

57x + 72y ≤ 2700

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: In order to raise money to attend upcoming competitions, the Math Pentathalon team is selling apple cider and hot chocolate. They hope to make at least $240 by selling hot chocolate for $1 a glass and hot apple cider for $2 a glass.

x + 2y < 240

x + 2y > 240

x + 2y ≤ 240

x + 2y ≥ 240

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pet Supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less than $5225, how many bags of dog food does it need to sell?

x/5.50 ≥ 5225

5.50x ≥ 5225

x + 5.50 ≤ 5225 

x - 5.50 ≤ 5225

Tags

CCSS.6.EE.B.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Johnny earns $15 per hour dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?

15h ≤ 105

15h > 105

15h < 105

15h ≥ 105

Tags

CCSS.6.EE.B.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.

14x + 5y ≥ 1000

14x + 5y < 1000

14x + 5y  ≤ 1000

14x + 5y > 1000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the linear inequality in standard form for this situation: The manager of an electronics store projects that the store should achieve more than $21,000 in revenue from TVs and DVD players every day in order to remain profitable. Tvs sell for $225 and DVD players sell for $175.

225x +175y ≤ 21,000

225x +175y ≥ 21,000

225x +175y < 21,000

225x +175y > 21,000

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics