Problem Solving with Unit Rates

Problem Solving with Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent ratios and ratio tables

Equivalent ratios and ratio tables

7th Grade

16 Qs

Unit Rate and ratios

Unit Rate and ratios

7th Grade

18 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios & Proportions Review

7th Grade Ratios & Proportions Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Problem Solving with Unit Rates

Problem Solving with Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.1, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane ran a total of 8 miles over the course of 4 track practices. How many track practices would it take for Jane to run 20 miles? Solve using unit rates.

10 practices

2 practices

12 practices

20 practices

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Frank wrote a total of 6 pages over 2 hours. After spending 6 hours writing this week, how many pages will Frank have written in total? Solve using unit rates.

18 pages

12 pages

6 pages

3 pages

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christine knit a total of 10 centimeters of scarf over 2 nights. How many nights will Christine have to spend knitting in order to knit a total of 15 centimeters of scarf? Solve using unit rates.

3 nights

4 nights

5 nights

6 nights

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Vicky spent 12 minutes on the phone while routing 4 phone calls. In all, how many phone calls does Vicky have to route to spend a total of 15 minutes on the phone? Solve using unit rates.

5 calls

3 calls

4 calls

6 calls

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

3 miles/hour

6 miles/hour

9 miles/hour

12 miles/hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Wendy pays $5.20 for 1.2 pounds of grapes. At the same rate, how much will she pay for 6 pounds?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres.  At this rate, how many grams of fertilizer is needed for 13 square acres?

25 grams

300 grams

325 grams

310 grams

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?