Hanna and Dien are both getting a raise. How much will Hanna make per hour after her raise?
Solve Unit Rate Problem

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$9.75
$10.75
$10.10
$10.60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hanna and Dien are both getting a raise. How much will Dien make per hour after her raise?
$9.75
$10.75
$10.10
$10.60
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Louise cleaned for 4 1∕2 hours and charged $27. At the same hourly rate, what would she charge for 6 1/2 hours of cleaning?
$38
$39
$40
$41
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
1/3 gallon of apple juice for $2.44.
$2.44 per gallon
$.81 per gallon
$7.32 per gallon
1/3 gallon per dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry and his family travel 204 miles in 3.4 hours. If they continue at this constant speed, how long will it take them to travel 420 miles?
7 minutes
7 hours
8 hours
8 minutes
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate (in miles per hour) based on the table?
45
90
135
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade