Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Finding the unit rate

Finding the unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hanna and Dien are both getting a raise. How much will Hanna make per hour after her raise?

$9.75

$10.75

$10.10

$10.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hanna and Dien are both getting a raise. How much will Dien make per hour after her raise?

$9.75

$10.75

$10.10

$10.60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Louise cleaned for 4 1∕2 hours and charged ​$27. At the same hourly​ rate, what would she charge for 6 1/2 hours of​ cleaning?

$38

$39

$40

$41

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

1/3 gallon of apple juice for ​$2.44.

$2.44 per gallon

$.81 per gallon

$7.32 per gallon

1/3 gallon per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Harry and his family travel 204 miles in 3.4 hours. If they continue at this constant​ speed, how long will it take them to travel 420 ​miles?

7 minutes

7 hours

8 hours

8 minutes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?