One Step Word Equations

One Step Word Equations

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve Two-Step Equations Real Life Word Problems

Solve Two-Step Equations Real Life Word Problems

7th Grade - University

19 Qs

Calculating Tips and Discounts

Calculating Tips and Discounts

8th Grade

10 Qs

One Step Equations Story Problems

One Step Equations Story Problems

6th Grade - University

20 Qs

One Step Equations - Word Problems

One Step Equations - Word Problems

7th Grade

15 Qs

One Step Equations with Mr. J

One Step Equations with Mr. J

7th Grade - University

20 Qs

One Step Equations Word Problems

One Step Equations Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Setting Up One Step Equations From Word Problems

Setting Up One Step Equations From Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

Two Step Equations Word Problems

Two Step Equations Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

One Step Word Equations

One Step Word Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation:

Josiah scored 37 points. This was 5 points more than Alex scored.

37 + 5 = k

k - 5 = 37

k + 5 = 37

5k = 37

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Breanna went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?

35.00 + x = 40.00

40.00 - 35.00 = x

35.00x = 40.00

40.00x = 35.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which choice models this situation? Lisa finished a race in 58 seconds. This was 4 seconds faster than her best practice time. What was Lindsey's best practice time?

t + 4 = 58

t - 4 = 58

4t = 58

t/4 = 58

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.

m-25.32=15

m/25.32

m-15=25.32

15m=25.32

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Darshany bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6

c + 6= 18

c +18 = 6

3c=18

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation: In his career, Mr. Farley scored 11 touchdowns less than Mr. Boyd scored. If Mr. Farley scored 23 touchdowns, how many touchdowns did Mr. Boyd score?

11s = 23

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4x = 44

x = 40

x = 11

x = 48

x = 176

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?