A box of cupcakes cost $8. If you had $35 and bought as many boxes as you could, how much money would you have left?
Interpret Remainder in Three Digit Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$3.00
$8.00
$4.00
$17.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A coat factory had 29 coats. If they wanted to put them into 6 boxes, with the same number of coats in each box, how many extra coats would they have left over?
3
5
4
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A factory packed 85 teddy bears into large boxes for delivery to a toy store. Each large box held 9 teddy bears. The remaining bears were packed in small box. How many teddy bears were packed in the small box?
9R4
9
4
10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack is moving houses and needs to pack 38 books into small boxes. He packs 6 books in each box. How many books DO NOT fit into boxes?
6
6R2
2
7
5.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. and Mrs. Smith bought 942 candies for Halloween. If they decide to give them out in packets of 10, how many full packets can they create, and how many candies will remain?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Samantha has 835 pencils that she wants to share with her 4 friends. If the pencils are divided equally, how many pencils will each friend receive, and how many pencils will Samantha keep for herself?
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
A factory produced 901 teddy bears in a day. If they are packed into boxes of 8, how many full boxes can be filled, and how many teddy bears will be left unpacked?
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Division with Remainders: Fun Word Problems Under 100

Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Multiplication and Division Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Dividing Fraction Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Multiplication & Division: Real-Life Challenges

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Division and Estimation: Fun Challenges for Grade 4

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Fractions Word Problems 5th grade

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Division Quests: Finding Quotients and Remainders

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
12 Division interpret remainder short 3

Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade