Linear Equation Word Problems Practice

Linear Equation Word Problems Practice

9th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Function Word Problem

Linear Function Word Problem

9th Grade

12 Qs

System of Equations Word Problems Day 1

System of Equations Word Problems Day 1

9th Grade

15 Qs

Linear Word Problems Break Even

Linear Word Problems Break Even

9th Grade - University

13 Qs

Review Equations

Review Equations

7th Grade - University

15 Qs

Solving Word Problem Multistep Equations

Solving Word Problem Multistep Equations

9th Grade - University

14 Qs

One Variable Word Problems Practice

One Variable Word Problems Practice

8th Grade - University

15 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Interpreting Linear Functions Word Problems

Interpreting Linear Functions Word Problems

9th Grade

12 Qs

Linear Equation Word Problems Practice

Linear Equation Word Problems Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sonya has $40 in her lunch account and pays $2 each day to eat lunch.  Which equation can be used to find the amount of money Sonya has left on her account after x days?

y = 40 + 2x

y = 40 - 2x

y = 2 + 40x

y = 2 - 40x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation shows the number of bottles left after x days?
A family buys a case of water with 48 bottles and drinks 5 bottles per day.

y = 48x + 5

y = -5 + 48x

y = -5x - 48

y = 48 - 5x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which situation is best represented by the equation shown below?
6x + 36 = 42

Sid bought some pens that cost $6 each and three binders that cost $12 each. The cost of Sid’s total purchase is $42. What is x, the number of pens Sid bought? 

Sid bought some pens that cost $6 each and three binders that cost $36 each. The cost of Sid’s total purchase is $42. What is x, the number of pens Sid bought? 

Sid spent $42 at the store. He bought some binders that cost $36 each and a pen for $6. If Sid spent a total of $42, what is x, the number of binders Sid bought? 

Not here

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There is a daily fee for renting a moving truck, plus a charge of $0.50 per mile driven.  If driven 48 miles, it costs $64 to rent a truck.  Find the daily fee.

$40

$53

$37

$42

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 and tomatoes for $3.  The total sales for one day was $98.
If they sold 10 pumpkins, find how many tomatoes they sold.

16

12

22

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded.  If Will spent $26, write and solve a linear equation to find how many songs he downloaded.

32 songs

33 songs

19 songs

36 songs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

All tickets for a concert are the same price. The ticket agency adds a fixed fee to every order. A person who orders 5 tickets pays $93. A person who orders 3 tickets pays $57. How much do 4 tickets cost?

75

3

18

30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?