Constant Rate of Change and Slope

Constant Rate of Change and Slope

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Ratio, Unit Rate, Rate Conversion, and Proportional

Ratio, Unit Rate, Rate Conversion, and Proportional

7th - 8th Grade

15 Qs

Ratios/proportional relationships

Ratios/proportional relationships

7th Grade

12 Qs

Constant Rate of Change and Proportionality

Constant Rate of Change and Proportionality

7th Grade - University

14 Qs

Constant Rate of Change (CROC)

Constant Rate of Change (CROC)

7th Grade

12 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade

11 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change and Slope

Constant Rate of Change and Slope

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
HSF-LE.A.1B, 8.EE.B.5, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant rate of change

1

2

11

Not a constant slope/Non-Linear

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

$1 per hour

$40 per hour

$5 per hour

$10 per hour

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

4 calories per minute

15 calories per minute

40 calories per minute

60 calories per minute

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant rate of change for this graph.

2 lb per person

1 lb per person

3 lb per person

4 lb per person

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change?

Not here.

$80 per month.

$82 per month.

$41 per month.

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At what constant rate did the rain fall?

2 cm per hour

1/4 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Tags

CCSS.HSF.IF.B.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?