We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
Solving Word Problems Equations

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
571.42
572
570. 63
571
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brian and Amy invest $2700 to start a hair cutting business. Each hair cut costs them $1.50 (supplies). They charge their customer $15 for each cut.
How many hair cuts until they breakeven?
200 hair cuts
22 hair cuts
2700 hair cuts
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a local ballpark a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.
How many tickets must be sold to break even.
1000 tickets
10,000 tickets
600 tickets
660 tickets
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a local concert hall, the owner charges $7 per ticket. The owner must pay his band $1200. Every customer receives a brochure that costs the owner $2 for each person. How many people must attend for him to breakeven?
240 people
170 people
600 people
133 people
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
x/2 + 4 = 12
x/2 - 4 = 12
12 - 4 = x
12 - 4 = -x/2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
n + $5.12 = $27.10
n - $5.12 = $27.10
n - $5.12 = -$27.10
$5.12 - n = $27.10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mary earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112?
14h = 112
14 / h = 112
h + 14 = 112
h - 14 = 112
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Real World Linear Problems

Quiz
•
9th Grade - University
14 questions
Real World Linear Problem

Quiz
•
12th Grade - University
20 questions
How to Solve Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Solving Equations Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
16 questions
Solving Equations Word Problem

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra - Using Equations to Solve Word Problems

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Springboard Algebra

Quiz
•
9th Grade - University
16 questions
Solving Equations - Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade