Multi Step Fraction and Decimal Word Problems

Multi Step Fraction and Decimal Word Problems

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Ratios

Proportional Ratios

7th Grade

18 Qs

Decimal Word Problems(all operations)

Decimal Word Problems(all operations)

6th - 7th Grade

10 Qs

District Benchmark #2 Review

District Benchmark #2 Review

8th Grade

10 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade - University

15 Qs

G7M1 Practice Test L 11-19 7.RP.1-3 & 7.G.1

G7M1 Practice Test L 11-19 7.RP.1-3 & 7.G.1

7th Grade

16 Qs

Fraction/ Decimal Word Problems

Fraction/ Decimal Word Problems

4th - 8th Grade

12 Qs

7.2 Test Review

7.2 Test Review

7th Grade

9 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th - 7th Grade

19 Qs

Multi Step Fraction and Decimal Word Problems

Multi Step Fraction and Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which decimal represents the unshaded part of this figure?

0.04

0.4

4.0

40.0

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lisa bought the pizza shown above for lunch, which was cut into 10 equal slices. What percentage of the pizza did Lisa eat if she had three slices?

20%

30%

40%

50%

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

15 How many inches were cut?

A

B

C

D

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Sophie went to the lake with her family. First, they spent 1 1/4 hours fishing. Then, they spent twice as much time swimming. How much time did they spend fishing and swimming in all?


Write your answer as a whole number, fraction, or mixed number. Simplify any fractions.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Renee had $300.  She spent 1/3 of her money on shoes and 25% of the remainder on shirts. How much money is she left with?

$150

$125

$175

$50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 0.5-pound bunch of bananas costs $0.22 and 1 pound of oranges cost $2.39. If a person has $20, which expression could be used to determine how much change the person would get after purchasing the 0.5-pound bunch of bananas and 3.25 pounds of oranges?

20 - 0.22 + (2.39 × 3.25)

0.22 + (2.39 × 3.25) - 20

20 - [0.22 + (3.25 × 2.39)]

0.22 + (0.5 × 3.25) - 20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A shopkeeper has one large bag of flour that weighs 15 pounds.  She scoops out smaller amounts and puts it in 1.065 pound bags.  If she sells 8 of the smaller bags of flour, how many pounds of flour will she have left?

6.48 pounds

8.52 pounds

9.065 pounds

6.935 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?