Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
75 miles per hour
0.013 miles per hour
750 miles per hour
13 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.
116 calories per hour
86 calories per hour
0.0086 calories per hour
116.25 calories per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gaby swam 84 lengths of the pool in 1 hour. Which table correctly shows equivalent ratios for this situation?
A
B
C
D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?
$0.50 per apple
$1.00 per apple
$0.25 per apple
$2.00 per apple
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade