Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
1/40
5/18
11/2
33/5
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
in 3/4 an hour, Sasha can mow 3/8 of an acre of grass. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
2 acre/hr.
1/2 acre/hr.
9/24 acre/hr.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Aliya hikes a distance of 1 1/3 miles for 2 hours. What is her rate of speed in miles per hour?
2/3 mph
11/2 mph
22/3 mph
31/3mph
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Estimating Products

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fraction

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade