Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit rates with fractions 7th hour

Unit rates with fractions 7th hour

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.

What was the price per gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?

1/40

5/18

11/2

33/5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

in 3/4 an hour, Sasha can mow 3/8 of an acre of grass. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2  acre/hr.

1/2  acre/hr.

9/24  acre/hr.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Aliya hikes a distance of 1 1/3 miles for 2 hours. What is her rate of speed in miles per hour?

2/3 mph

11/2 mph

22/3 mph

31/3mph

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?