Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the following word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of miles per hour?

15 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

60 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A store sells 3 shirts for $45. What is the unit rate of cost per shirt?

$30 per shirt

$20 per shirt

$15 per shirt

$10 per shirt

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A bakery sells 12 cookies for $6. What is the unit rate of cost per cookie?

$0.25 per cookie

$2.00 per cookie

$1.00 per cookie

$0.50 per cookie

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How do you calculate unit rates from tables?

Divide the given quantity by the given unit.

Add the given quantity to the given unit.

Subtract the given quantity from the given unit.

Multiply the given quantity by the given unit.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy 8 apples for $4, what is the unit rate per apple?

$0.25

$0.50

$2.00

$32.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A printer can print 120 pages in 4 minutes. What is the unit rate of pages per minute?

30 pages per minute

480 pages per minute

124 pages per minute

4 pages per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?