Solve Unit Rate Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the following word problem: A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of miles per hour?
15 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A store sells 3 shirts for $45. What is the unit rate of cost per shirt?
$30 per shirt
$20 per shirt
$15 per shirt
$10 per shirt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the word problem: A bakery sells 12 cookies for $6. What is the unit rate of cost per cookie?
$0.25 per cookie
$2.00 per cookie
$1.00 per cookie
$0.50 per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do you calculate unit rates from tables?
Divide the given quantity by the given unit.
Add the given quantity to the given unit.
Subtract the given quantity from the given unit.
Multiply the given quantity by the given unit.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you buy 8 apples for $4, what is the unit rate per apple?
$0.25
$0.50
$2.00
$32.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A printer can print 120 pages in 4 minutes. What is the unit rate of pages per minute?
30 pages per minute
480 pages per minute
124 pages per minute
4 pages per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Math 7 State Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade