Solve Unit Rate Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following unit rates is equivalent to 40 miles in 3 hours?
30 miles in 2 hours
40 miles in 3 hours
20 miles in 1.5 hours
50 miles in 4 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate: 15 pages in 3 minutes
5 pages per minute
25 pages per minute
20 pages per minute
10 pages per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the unit rates: 10 apples for $2 vs. 15 apples for $3
10 apples for $1.50
Both options have the same unit rate of $0.20 per apple.
20 apples for $4
5 apples for $1
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate: 24 ounces for $3
$0.125 per ounce
$0.25 per ounce
$0.15 per ounce
$0.10 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the unit rates: 12 miles in 1 hour vs. 18 miles in 1.5 hours
The unit rates are the same.
12 miles in 1 hour is faster.
The unit rates are different.
18 miles in 1.5 hours is faster.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate: 15 laps in 7.5 minutes
2 laps per minute
3 laps per minute
5 laps per minute
1 lap per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the unit rates: 40 miles in 2 hours vs. 60 miles in 3 hours
40 miles in 3 hours vs. 60 miles in 2 hours
30 miles in 2 hours vs. 50 miles in 3 hours
50 miles in 2 hours vs. 40 miles in 3 hours
Both scenarios have the same unit rate of 20 miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade