Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following unit rates is equivalent to 40 miles in 3 hours?

30 miles in 2 hours

40 miles in 3 hours

20 miles in 1.5 hours

50 miles in 4 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 15 pages in 3 minutes

5 pages per minute

25 pages per minute

20 pages per minute

10 pages per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the unit rates: 10 apples for $2 vs. 15 apples for $3

10 apples for $1.50

Both options have the same unit rate of $0.20 per apple.

20 apples for $4

5 apples for $1

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 24 ounces for $3

$0.125 per ounce

$0.25 per ounce

$0.15 per ounce

$0.10 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the unit rates: 12 miles in 1 hour vs. 18 miles in 1.5 hours

The unit rates are the same.

12 miles in 1 hour is faster.

The unit rates are different.

18 miles in 1.5 hours is faster.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 15 laps in 7.5 minutes

2 laps per minute

3 laps per minute

5 laps per minute

1 lap per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Compare the unit rates: 40 miles in 2 hours vs. 60 miles in 3 hours

40 miles in 3 hours vs. 60 miles in 2 hours

30 miles in 2 hours vs. 50 miles in 3 hours

50 miles in 2 hours vs. 40 miles in 3 hours

Both scenarios have the same unit rate of 20 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?