Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

wk27 3/11 Quiz-Unit Rate,Tables,Graphs,Prop Const k

wk27 3/11 Quiz-Unit Rate,Tables,Graphs,Prop Const k

5th - 7th Grade

11 Qs

6th grade review quiz

6th grade review quiz

7th Grade

14 Qs

Proportions & Graphs

Proportions & Graphs

7th Grade

10 Qs

Identifying Constant of Proportionality

Identifying Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Ratios Rates

Ratios Rates

7th - 9th Grade

15 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?

30 miles to 6 gallons

24 miles to 8 gallons

18 miles to 3 gallons

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought 4 concert tickets for $148. What was the price per ticket?

$40

$37

$32

$20

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

In your own words, describe to me what method you use to find the following unit rate: "1,000 clicks on the computer mouse in 2 minutes"

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

50 cents

$1.00

25 cents

75 cents

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Find the unit rate.


22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile

11

10

9

2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?