Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Rates

Ratios Rates

7th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate: Determine the Better Deal

Unit Rate: Determine the Better Deal

7th Grade

8 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

10th Grade

10 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Review for PRO Quiz 1

Review for PRO Quiz 1

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?

30 miles to 6 gallons

24 miles to 8 gallons

18 miles to 3 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought 4 concert tickets for $148. What was the price per ticket?

$40

$37

$32

$20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

In your own words, describe to me what method you use to find the following unit rate: "1,000 clicks on the computer mouse in 2 minutes"

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

50 cents

$1.00

25 cents

75 cents

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Find the unit rate.


22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile

11

10

9

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?