Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1
85 cents
35 cents
$1.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought 4 concert tickets for $148. What was the price per ticket?
$40
$37
$32
$20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
In your own words, describe to me what method you use to find the following unit rate: "1,000 clicks on the computer mouse in 2 minutes"
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
50 cents
$1.00
25 cents
75 cents
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Find the unit rate.
22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile
11
10
9
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Module 3.3 Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
8 questions
Unit Rate: Determine the Better Deal

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Quiz

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Cash Purchases Chapter 6 Vocabulary Test

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade