Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1
85 cents
35 cents
$1.10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought 4 concert tickets for $148. What was the price per ticket?
$40
$37
$32
$20
4.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
In your own words, describe to me what method you use to find the following unit rate: "1,000 clicks on the computer mouse in 2 minutes"
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
50 cents
$1.00
25 cents
75 cents
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Find the unit rate.
22 newspapers in 2 piles = _________ newspapers per pile
11
10
9
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Identifying Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Finding Constant of Proportionality From a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportions and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade