Ratios Rate Unit Rate Proportion

Ratios Rate Unit Rate Proportion

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fast and Curious - Proportions

Fast and Curious - Proportions

6th Grade

10 Qs

Ratio Rate Unit Rate Vocabulary

Ratio Rate Unit Rate Vocabulary

6th Grade - University

10 Qs

Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

6th Grade - University

17 Qs

Ratio Vocabulary

Ratio Vocabulary

6th Grade

12 Qs

Ratio Rate, Unit Rate, Ratio Table

Ratio Rate, Unit Rate, Ratio Table

6th Grade - University

15 Qs

Ratios & Proportions - Vocabulary

Ratios & Proportions - Vocabulary

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Rates Vocabulary

Ratios and Rates Vocabulary

6th Grade

12 Qs

Rates and Ratios Vocabulary

Rates and Ratios Vocabulary

5th - 6th Grade

11 Qs

Ratios Rate Unit Rate Proportion

Ratios Rate Unit Rate Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A rate where the comparison is to one unit

Equivalent Ratios

Rate

Unit Rate

Scale Factor

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An equation stating that two ratios are equal.

Proportion

Congruent

Unit RAte

Scale FActor

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A comparison of two numbers by division.

Rate

Unit Rate

Ratio

Corresponding Sides

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A ratio of two quantities measured in different units.

Equivalent Ratios

Rate

Corresponding Sides

Unit Rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ratios that have the same value.

Scale Factor

Equivalent Ratio

Corresponding Sides

Rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A table that represents equivalent ratios and proportions

Ratio Table

Scale Factor

Quantities

Unit Rate

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?

$0.39

$0.35

$2.99

$0.93

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?