Using Money to Represent Decimals

Using Money to Represent Decimals

4th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

DECIMAL

DECIMAL

4th - 6th Grade

10 Qs

Fractions = Decimals = Percent #2

Fractions = Decimals = Percent #2

5th - 8th Grade

10 Qs

四年级数学 加法、减法、加减混合、乘法和除法

四年级数学 加法、减法、加减混合、乘法和除法

4th Grade

10 Qs

钱币加减法

钱币加减法

5th Grade

10 Qs

5年级数学:钱币的加减混合运算

5年级数学:钱币的加减混合运算

5th Grade

10 Qs

Introduction to Percentage

Introduction to Percentage

6th Grade - University

10 Qs

Decimals Fourth Grade South Carolina

Decimals Fourth Grade South Carolina

4th Grade - University

8 Qs

Numbers and Numeration

Numbers and Numeration

4th Grade

10 Qs

Using Money to Represent Decimals

Using Money to Represent Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.A.3B, 2.NBT.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Each picture below represents a different amount of money. In which amount of money does the digit 8 represent eight hundredths?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.2.NBT.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sherri has an amount of money that would make the comparison in the model true. Which amount of money would make the comparison true?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.3.NF.A.3D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

2.0

0.2

0.02

2.2

Tags

CCSS.4.NF.C.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply Decimals


2 x 0.4 =

8

0.8

0.08

0.008

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imagine you are comparing prices of four different types of apples per pound at a grocery store: $0.3, $0.25, $0.305, $0.35. Put these prices in ascending order.

$0.25, $0.3, $0.305, $0.35

$0.25, $0.305, $0.3, $0.35

$0.305, $0.25, $0.3, $0.35

$0.35, $0.305, $0.3, $0.25

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imagine you are comparing prices of four different brands of chocolate in a store. The prices are as follows: $0.99, $0.9, $0.909, $0.099. Arrange these prices from lowest to highest.

$0.099, $0.9, $0.909, $0.99

$0.099, $0.909, $0.9, $0.99

$0.9, $0.909, $0.99, $0.099

$0.099, $0.9, $0.909, $0.99

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Four friends are comparing the amounts of money they have in their wallets, expressed in dollars. Which friend has the least amount of money?

Friend A: $0.72

Friend B: $0.27

Friend C: $0.702

Friend D: $0.207

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply Decimals


2 x 0.04 =

8

0.8

0.08

0.008

Tags

CCSS.6.NS.B.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply Decimals


5 x 0.03 =

15

1.5

0.15

0.015

Tags

CCSS.6.NS.B.3