Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Quiz - ACE

Ratios, Rates and Unit Rates Quiz - ACE

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratio Test

Ratio Test

6th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

20 Qs

Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units

$ 0.99

song

$ 1.98

$ 3.96

$ 5.94

cost

hours

gallons

$ 1.01

$ 0

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

when you are doing a ratio table you need to find the-

Unit Rate

common denominator

answer

wrong answer

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units

$ 0.99

song

$ 1.98

$ 3.96

$ 5.94

cost

hours

gallons

$ 1.01

$ 0

7.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

7 penguins for $126.00 ________ each

$18

$24

$4

$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?