Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson 1: Graph Inequalities

Lesson 1: Graph Inequalities

6th Grade

18 Qs

Counting, Permutation and Combination

Counting, Permutation and Combination

9th - 10th Grade

20 Qs

Integration

Integration

11th - 12th Grade

15 Qs

L14: FPC

L14: FPC

9th - 10th Grade

20 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

EM Graphs of Power Function

EM Graphs of Power Function

7th Grade

16 Qs

numeri relativi moltiplicazione

numeri relativi moltiplicazione

7th Grade

20 Qs

entier add soustract

entier add soustract

7th Grade

20 Qs

Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units

$ 0.99

song

$ 1.98

$ 3.96

$ 5.94

cost

hours

gallons

$ 1.01

$ 0

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

when you are doing a ratio table you need to find the-

Unit Rate

common denominator

answer

wrong answer

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units

$ 0.99

song

$ 1.98

$ 3.96

$ 5.94

cost

hours

gallons

$ 1.01

$ 0

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

7 penguins for $126.00 ________ each

$18

$24

$4

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?