Ratio Table and Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units
$ 0.99
song
$ 1.98
$ 3.96
$ 5.94
cost
hours
gallons
$ 1.01
$ 0
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
when you are doing a ratio table you need to find the-
Unit Rate
common denominator
answer
wrong answer
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units
$ 0.99
song
$ 1.98
$ 3.96
$ 5.94
cost
hours
gallons
$ 1.01
$ 0
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
7 penguins for $126.00 ________ each
$18
$24
$4
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
LATIHAN SOAL 1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Unit 05 - Create and use databases
Quiz
•
University
16 questions
Thousandths
Quiz
•
4th - 6th Grade
16 questions
FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1
Quiz
•
6th Grade
15 questions
SOAL MATEMATIKA PEMINATAN - XII MIPA
Quiz
•
12th Grade - University
20 questions
Simpanan dan Pelaburan
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
