Rate and Ratios

Rate and Ratios

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios and Ratio Tables

Equivalent Ratios and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

March MATHness Grade 6 Week 3

March MATHness Grade 6 Week 3

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio Tables and Equivalent Ratios

Ratio Tables and Equivalent Ratios

6th Grade

12 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

10 Qs

Rate and Ratios

Rate and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which one is a real life example of a RATIO?

12 noodles

4 meatballs : 1 cup of sauce

1 jar of sauce

15 desserts

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What word can be used when writing a ratio?

a

be

to

and

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Determine if each pair of ratios or rates is equivalent: 288 miles on 12 gallons of fuel; 240 miles on 10 gallons of fuel.

Yes, because they share the same unit rate of 28/1

Yes, because they share the same unit rate of 24/1

No, they are not equivalent

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

Store A sells 12 juice bottles for $4 and store B sells 18 juice bottles for $6. Are the rates equivalent?

Yes, they are equivalent with a unit rate of 6 juice bottles for every $2.

No, they are not equivalent.

Yes, they are equivalent with a unit rate of 3 juice bottles for every $1.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 2 pts

Write the fraction in the simplest form: 12 kittens to 15 puppies (write answer using a / )

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

A mixture requires 4 cups of water for every 7 cups of flour used. How many cups of water should be used with 28 cups of flour?

16 cups of flour

16 cups of water

14 cups of flour

14 cups of water

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

Write the following as a unit rate: 240 miles in 6 hours

120 miles/ 1 hour

60 miles/ 1 hour

24 miles/ 1 hour

40 miles/ 1 hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?