Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Upward Football League has 156 players on 12 teams.  What is the unit rates of players to teams? 

13 players per team

12 players per team

14 players per team

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00.  What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon

33 miles per gallon

37 miles per gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?

30 miles to 6 gallons

24 miles to 8 gallons

18 miles to 3 gallons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?