Solving Two-Step Word Problems

Solving Two-Step Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review

Unit 3 Review

7th - 8th Grade

18 Qs

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

8th Grade - University

20 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

7th Grade

15 Qs

7th Unit 4 Review Part 2

7th Unit 4 Review Part 2

7th Grade

10 Qs

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Creating and Solving Two-Step Equations

Creating and Solving Two-Step Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Writing Equations

Writing Equations

7th Grade - University

13 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Word Problems

Solving Two-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tara bought an apple for 30 cents and bananas for 60 cents per pound. Her total came to $2.10. How many pounds of bananas did she buy?

3 pounds

4 pounds

5 pounds

6 pounds

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus? (Define 'n' and write the equation.)

n= # of students in each bus; 6n + 7 =331

n=# of buses; 6n + 7 =331

n= # of students in each bus; 6 + 7n =331

n= # of students in each bus; 6n - 7 =331

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? (Define 'n' and write the equation.) 

n=total cost pencils; 7n+10=24

n=cost of 1 pencil; 7n-10=24

n=cost of 1 pencil; 7n+10=24

n=cost of 1 pencil; -7n-10=24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?  (Define 'n' and write the equation.) 

n=total cost of erasers; 5 + 4n = 25

n=cost of 1 eraser; 5 - 4n = 25

n=cost of 1 eraser; 5n + 4 = 25

n=cost of 1 eraser; 5 + 4n = 25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start? (Define 'n' and write the equation.)

n=# of boxes she started with; 2(n+7)=22

n=# of boxes she started with; (n+7)/2=22

n=# of boxes she started with; (2n+7)=22

n=# of boxes she started with; (n-7)/2=22

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have? (Define 'n' and write the equation.) 

n=# of friends; 2n-8=40

n=# of friends; 2+n+8=40

n=# of friends; 2n+8=40

n=# of friends; 2+8n=40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?  (Define 'n' and write the equation.) 

n=wkly allowance; 2n-4=12

n=wkly allowance; 2n+4=12

n=wkly allowance; n/2-4=12

n=wkly allowance; n/2+4=12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?