Tara bought an apple for 30 cents and bananas for 60 cents per pound. Her total came to $2.10. How many pounds of bananas did she buy?
Solving Two-Step Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 pounds
4 pounds
5 pounds
6 pounds
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus? (Define 'n' and write the equation.)
n= # of students in each bus; 6n + 7 =331
n=# of buses; 6n + 7 =331
n= # of students in each bus; 6 + 7n =331
n= # of students in each bus; 6n - 7 =331
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? (Define 'n' and write the equation.)
n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost? (Define 'n' and write the equation.)
n=total cost of erasers; 5 + 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5 - 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5n + 4 = 25
n=cost of 1 eraser; 5 + 4n = 25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start? (Define 'n' and write the equation.)
n=# of boxes she started with; 2(n+7)=22
n=# of boxes she started with; (n+7)/2=22
n=# of boxes she started with; (2n+7)=22
n=# of boxes she started with; (n-7)/2=22
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have? (Define 'n' and write the equation.)
n=# of friends; 2n-8=40
n=# of friends; 2+n+8=40
n=# of friends; 2n+8=40
n=# of friends; 2+8n=40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12? (Define 'n' and write the equation.)
n=wkly allowance; 2n-4=12
n=wkly allowance; 2n+4=12
n=wkly allowance; n/2-4=12
n=wkly allowance; n/2+4=12
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
EE4a: Writing and Solving Two Step Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Two-Step Equations & Inequalities Test Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Writing 2 step equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Solving Equations with Two Steps

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Two Step Writing Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving and Writing Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Beginning Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade