Rate of Change and Constant Rate of Change

Rate of Change and Constant Rate of Change

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7th Grade

18 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade

13 Qs

Rate of Change

Rate of Change

9th Grade

13 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade - University

14 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Slope and Rate of Change

Slope and Rate of Change

7th Grade

12 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Rate of Change and Constant Rate of Change

Rate of Change and Constant Rate of Change

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
HSF-LE.A.1B, 6.RP.A.1, 8.EE.B.5

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the Constant Rate of Change.

1/3

3

1/2

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the rate of change for the following graph?

80

20

40

160

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.IF.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change?

No Constant Rate of Change

$80 per month.

$82 per month.

$41 per month.

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes

No

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?