Rate of Change and Constant Rate of Change
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the Constant Rate of Change.
1/3
3
1/2
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change for the following graph?
80
20
40
160
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant rate of change?
No Constant Rate of Change
$80 per month.
$82 per month.
$41 per month.
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Application of derivatives
Quiz
•
11th - 12th Grade
15 questions
Lesson 5 Quiz Reviewer (SY 23 - 24)
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Physical Applications of the Definite Integral
Quiz
•
University
20 questions
Matematik Pengguna
Quiz
•
3rd - 8th Grade
11 questions
Linear Relationships
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates & Conversions
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit 7.1-7.4 Quiz
Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Interpreting Linear Functions Real World Examples
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
