Linear and Nonlinear Models

Linear and Nonlinear Models

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Plotting Scatterplots

Plotting Scatterplots

8th Grade - University

15 Qs

Scatterplots

Scatterplots

9th Grade - University

15 Qs

Scatterplots MCAS

Scatterplots MCAS

8th Grade - University

15 Qs

Scatterplots

Scatterplots

7th - 9th Grade

15 Qs

Scatter Plots!

Scatter Plots!

KG - University

11 Qs

Week 14 - Exit Ticket - ScatterPlot Graph

Week 14 - Exit Ticket - ScatterPlot Graph

11th Grade

10 Qs

Scatterplots Word Examples

Scatterplots Word Examples

9th Grade - University

14 Qs

Data Analysis and Displays Review

Data Analysis and Displays Review

8th Grade - University

10 Qs

Linear and Nonlinear Models

Linear and Nonlinear Models

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which scatter plot shows two variables with a nonlinear association?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which phrase best describes the data of this scatter plot?

linear association with clustering

positive nonlinear association

nonlinear association with outliers

negative linear association

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which shows a scatter plot with the most accurate line-of-best fit?

w

x

y

z

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which line best models the data?

A

B

C

D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which scatter plot has the strongest linear association?

A

B

C

D

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A student buys 1 ticket for a movie and then buys x snacks. The equation y=1.50x+12.75 represents the total amount of money the student spends, y.


Which statements are true?

Each snack costs $1.50

Each snack costs $12.75

The movie ticket cost $1.50

The movie ticket cost $12.75

The total cost of one ticket and one snack is $13.75

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A student buys 1 ticket for a movie and then buys x snacks. The equation y=2.75x + 8.25 represents the total amount of money the student spends, y.


Which statements are true?

Each snack costs $2.75

Each snack costs $8.25

The movie ticket cost $8.25

The movie ticket cost $2.75

The total cost of one ticket and one snack is $11.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?