Constant Rate and Average Speed Problems

Constant Rate and Average Speed Problems

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

7th Grade Math FInal

7th Grade Math FInal

7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Constant Rate and Average Speed Problems

Constant Rate and Average Speed Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nate biked 54 miles in 4.5 hours. What was Nate's average speed in miles per hour?

11 miles per hour

12 miles per hour

13 miles per hour

14 miles per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fred's car can travel 368 miles on one tank of gas. His gas tank holds 16 gallons. What is the unit rate for miles per gallon?

22 miles per gallon

23 miles per gallon

26 miles per gallon

28 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You travel at a constant speed of 60 miles per hour. How far will you go 4 hours?

15 miles

240 miles

60 miles

100 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A rate in which the second quantity is ONE unit is the ___________________.
ex: 50 miles per hour

Rate of change 

Proportion

Unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

The table show's your profit from your summer mowing job. What is the rate of change?

$10 per hour

$20 per hour

$5 per hour

$12 per hour

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.IF.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

408 words per minute

102 words per minute

408 words per minute

4 minutes per 408 words

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?