Constant Rate and Average Speed Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nate biked 54 miles in 4.5 hours. What was Nate's average speed in miles per hour?
11 miles per hour
12 miles per hour
13 miles per hour
14 miles per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fred's car can travel 368 miles on one tank of gas. His gas tank holds 16 gallons. What is the unit rate for miles per gallon?
22 miles per gallon
23 miles per gallon
26 miles per gallon
28 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You travel at a constant speed of 60 miles per hour. How far will you go 4 hours?
15 miles
240 miles
60 miles
100 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A rate in which the second quantity is ONE unit is the ___________________.
ex: 50 miles per hour
Rate of change
Proportion
Unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The table show's your profit from your summer mowing job. What is the rate of change?
$10 per hour
$20 per hour
$5 per hour
$12 per hour
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
408 words per minute
102 words per minute
408 words per minute
4 minutes per 408 words
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
16 questions
Comparing Slope

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade