Slope Real World Word Problems

Slope Real World Word Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test Reteach for  8.F.4

Test Reteach for 8.F.4

8th Grade

18 Qs

A.3C - Linear Key Features

A.3C - Linear Key Features

9th Grade

20 Qs

7.RP.2 Quiz

7.RP.2 Quiz

7th Grade

15 Qs

Slope from equations

Slope from equations

7th Grade

16 Qs

Interpreting Linear Graphs

Interpreting Linear Graphs

9th - 12th Grade

20 Qs

Linear Equation Forms

Linear Equation Forms

7th - 10th Grade

20 Qs

Grade 8 Math SOL - Chart Quiz # 5 (24-25)

Grade 8 Math SOL - Chart Quiz # 5 (24-25)

6th - 8th Grade

15 Qs

Process Table y=mx+b

Process Table y=mx+b

8th Grade

15 Qs

Slope Real World Word Problems

Slope Real World Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A canoe rental service charges a $20 transportation fee and $30 dollars an hour to rent a canoe.  Write and graph an equation representing the cost, y, of renting a canoe for x hours. 

y = $50x

y = $20x + 30

y = $30x + $20

$30x + y = $20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lee charges $3 for a basket and $2.50 for each pound of fruit picked at the orchard. Write an equation in y = mx + b form for the total cost of x pounds of fruit from the orchard.

y = 3x + 2.5

y = 2.50x + 3

y = 2.50x 

y = 3x + 2.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For lunch, Amanda had a hamburger and some potato chips. The hamburger totaled 325 calories and each chip had 12 calories. Write a linear equation to represent the situation.

y = 12 + 325

y = 12x  + 325

y = 325 - 12x

y = 325x + 12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How can the concept of slope be applied in real-life situations?

By calculating the volume of a 3D shape

By measuring the distance between two points on a map

By determining the temperature of a liquid

By understanding how steep or gradual a road, hill, or ramp is, which can affect driving, walking, or construction.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sandwiches at King Sandwich cost the same amount and include bread, meat, cheese, lettuce, and tomato. All other vegetables are extra. Sam bought a chicken sandwich with 3 extra vegetables for $5.25. Erin bought a roast beef sandwich with 5 extra vegetables for $6.25. What is the slope?

$1/2 vegetables

$2/1 vegetable

$6.25/2 vegetables

$5.25/2 vegetables

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope and what does the slope represent?

m = -2, 2 gallons of water leaves every 1 minute

m = 18, 18 gallons of water leaves the tank every minute

m = -2, The tank starts with -2 gallons of water

m = 18, The tank starts with 18 gallons of water.

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

I went to Flamingo Bowl this weekend and paid $5 per game and $2 for the bowling shoes. To write the linear equation for this situation, first tell me which is the slope.

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?