Interpreting Linear Functions Word Problems

Interpreting Linear Functions Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpreting Linear Functions Real World Examples

Interpreting Linear Functions Real World Examples

9th Grade - University

15 Qs

Interpreting Linear Functions Graphically

Interpreting Linear Functions Graphically

9th Grade - University

15 Qs

Review on Evaluating Functions

Review on Evaluating Functions

9th Grade - University

11 Qs

Georgia Algebra Milestones

Georgia Algebra Milestones

8th Grade - University

15 Qs

Evaluating a Function Review

Evaluating a Function Review

9th Grade - University

10 Qs

Functions and Domain in Context

Functions and Domain in Context

9th - 12th Grade

10 Qs

Functions in Context

Functions in Context

9th - 12th Grade

10 Qs

Interpreting Linear Functions Word Problems

Interpreting Linear Functions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
HSF.IF.A.2, HSF.LE.B.5, 7.EE.B.4A

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

After how many cakes will Dorothy run out of eggs?


How do you know?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.HSF.IF.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

You plan to attend the county fair this weekend. Admission to the fair is $5 and the cost per ride is $0.50. Check off ALL of the following that are true.

y = 0.5x + 5 will tell me how much I will spend on x rides

After 3 rides I will spend $1.50

If I go on NO rides I still have to pay $5 to get in.

After 3 rides I will spend $6.50

The slope is $5 per ride

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You and your friends plan to attend the county fair this weekend.  Admission to the fair is $5 and the cost per ride is $0.50.  How many rides can you go on if you have $20?

20 rides

30 rides

40 rides

50 rides

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Brackemyer is collecting pencils.  The function p(x)=5x+12 tells us the total amount of pencils Ms. Brackemyer has after collecting for x number of days.  What is the meaning of p(8)=52?

Ms. Brackemyer starts with 8 pencils and ends with 52.

After 8 days, Ms. Brackemyer has 52 pencils.

Ms. Brackemyer starts with 52 pencils and gets 4 more every day.

Every day, Ms. Brackemyer gets 4 new pencils until she has 52.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A company is selling bubble gum.  The function g(x)=3x+4 tells the company how much to charge if someone buys x packages of bubble gum.  Find g(8) and tell what it means within the context of the problem.

g(8)=8.  This means that after 8 packages of gum, the company makes $8.

g(8)=42.  This means that 8 packages of gum costs $42.

g(8)=28.  This means that 8 packages of gum costs $28.

g(8)=24.  This means that 8 packages of gum costs $24.

Tags

CCSS.HSF.IF.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The population of the town is given by the function y = 60,000 - 500x, where y is the number of inhabitants and x is the time in years. What is the population of the town after 9 years?

55,500

55,000

54,500

D:54,000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The change in temperature is given by the function y = 68 - x, where y is the temperature in Fahrenheit degrees and x is the time in hours. What is the temperature after 2 hours?

70

69

67

66

Tags

CCSS.HSF.IF.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics