Decimal Addition Word Problems

Decimal Addition Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

7th Grade

12 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Customary Conversions

Customary Conversions

5th Grade

14 Qs

Chapter 3 Review

Chapter 3 Review

6th Grade

15 Qs

Multiply by 1-digit Numbers

Multiply by 1-digit Numbers

5th Grade

10 Qs

Divide decimals by a whole number

Divide decimals by a whole number

5th - 6th Grade

10 Qs

All Four Operations Fractions

All Four Operations Fractions

5th Grade - University

15 Qs

Notebook Quiz #2

Notebook Quiz #2

6th Grade

10 Qs

Decimal Addition Word Problems

Decimal Addition Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Edna bought 3.55 pounds of beef and 6.72 pounds of chicken.  How many pounds of meat did Edna buy?

9.27

10.27

3.17

4.17

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel had $6.78. His grandmother gave him $3.14. How much money does Daniel have now?

$9.92

$9.82

$3.64

$9.90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aaron went to the store and bought a bag of apples that cost $3.75 and a jar of peanut butter that cost $4.89. If he has $10.00, how much change should he get back?

$8.64

$6.25

$5.11

$1.36

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ahmad rode his bike 3.15 miles on Friday and then 4.2 miles on Saturday. How many total miles did Ahmad bike on both days?

1.05

7.35

3.57

7.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ali earns $22.50, $14.75, and $8.50 on three different days. How much did he earn in all?

$28.75

$45.25

$45.75

457.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rawad is buying school supplies. He buys a notebook for $2.45, a package of pencils for $3.79, and an eraser for $1.55. How much did he spend in all?

$ 0.21

$ 4.69

$ 6.24

$ 7.79

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emma purchased an apple for $0.89 and a protein drink for $1.95. What is her total amount of money spent?

$ 1.06

$ 2.84

$ 2.95

$ 9.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?