Decimal Addition Word Problems

Decimal Addition Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

QUIZ CHAPTER 1

QUIZ CHAPTER 1

11th Grade - University

10 Qs

Unit 7: Final Practice

Unit 7: Final Practice

6th Grade

10 Qs

area of triangle year 5

area of triangle year 5

5th Grade

15 Qs

INTEGERS

INTEGERS

6th Grade

15 Qs

Category 1- Easy Round

Category 1- Easy Round

10th Grade

10 Qs

Math

Math

5th - 7th Grade

10 Qs

MGSE.7.G2 (Triangles)

MGSE.7.G2 (Triangles)

KG - University

10 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th Grade

10 Qs

Decimal Addition Word Problems

Decimal Addition Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Edna bought 3.55 pounds of beef and 6.72 pounds of chicken.  How many pounds of meat did Edna buy?

9.27

10.27

3.17

4.17

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel had $6.78. His grandmother gave him $3.14. How much money does Daniel have now?

$9.92

$9.82

$3.64

$9.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aaron went to the store and bought a bag of apples that cost $3.75 and a jar of peanut butter that cost $4.89. If he has $10.00, how much change should he get back?

$8.64

$6.25

$5.11

$1.36

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ahmad rode his bike 3.15 miles on Friday and then 4.2 miles on Saturday. How many total miles did Ahmad bike on both days?

1.05

7.35

3.57

7.15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ali earns $22.50, $14.75, and $8.50 on three different days. How much did he earn in all?

$28.75

$45.25

$45.75

457.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rawad is buying school supplies. He buys a notebook for $2.45, a package of pencils for $3.79, and an eraser for $1.55. How much did he spend in all?

$ 0.21

$ 4.69

$ 6.24

$ 7.79

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emma purchased an apple for $0.89 and a protein drink for $1.95. What is her total amount of money spent?

$ 1.06

$ 2.84

$ 2.95

$ 9.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?