Adding Decimals Word Problems

Adding Decimals Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

Module 7 Review

Module 7 Review

6th Grade

18 Qs

Customary Conversions

Customary Conversions

5th - 7th Grade

21 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

6th Grade

15 Qs

Addition and Subtraction of decimals

Addition and Subtraction of decimals

6th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Math Term 2 Spiral Review

Math Term 2 Spiral Review

5th Grade

15 Qs

Adding Decimals Word Problems

Adding Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miguel bought a remote control helicopter for $17.52. How much change should he receive if he paid the cashier $20.00?

$2.48

$37.52

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Josh had $15.00 to spend at the movie theater. He spent $8.50 on a movie ticket, $3.50 on a box of popcorn, and $1.75 on a soda. How much money did Josh have left?

$1.25

$13.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott had $12.58. He purchased 2 apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76. There was no sales tax. How much money did Scott have after his purchased?

$3.02

$8.76

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeremy measured the weights of three rocks. The weights were 45.6 grams, 43.45 grams, and 44.56 grams. What is the total weight of the three rocks?

123.61 grams

133.61 grams

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How much did her fruit weigh altogether?

0.25 pounds

2.05 pounds

2.5 pounds

25.0 pounds

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Xavier spent $15.68 on a shirt, $29.67 on shoes, and $14.95 on pants. How much did he spend?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah bought 2 packs of paper and 3 packs of markers. If the paper costs $1.05 a pack and the markers cost $1.80 a pack, how much money did Sarah spend?

$2.10

$5.40

$7.30

$7.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?