Dividing by Whole Numbers and Decimals

Dividing by Whole Numbers and Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals by Decimals and Whole Numbers

Dividing Decimals by Decimals and Whole Numbers

5th Grade - University

15 Qs

Representing Quotients With Decimals

Representing Quotients With Decimals

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals and Fractions

Dividing Decimals and Fractions

5th Grade

15 Qs

Division Decimals

Division Decimals

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

5th Dividing Decimals

5th Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Pumpkin Patch Division

Pumpkin Patch Division

5th Grade

12 Qs

Dividing decimals by decimals Review

Dividing decimals by decimals Review

5th Grade

12 Qs

Dividing by Whole Numbers and Decimals

Dividing by Whole Numbers and Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It costs $96.85 for 13 tickets to the aquarium. All the tickets cost the same amount. Which shows the best estimate for the cost of one ticket?

$15

$25

$3

$10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multi-Step: Yesterday, a bamboo plant was 12.62 yards tall. Today, the bamboo had grown by 0.34 yard. Bryson chopped the bamboo into 6 equal pieces. How long was each piece?

21.6 yds 

2.16 yds

0.216 yds

216 yds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$6.50

$13.00

$0.65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

1.6 ÷ 4=

4

0.04

0.4

16

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17

$5.12

$5.14

$5.16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

45.6 ÷ 3 =

52

15.2

152

11.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?