On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
Dividing by Whole Numbers and Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.95
6.95
9.93
8.73
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $96.85 for 13 tickets to the aquarium. All the tickets cost the same amount. Which shows the best estimate for the cost of one ticket?
$15
$25
$3
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Multi-Step: Yesterday, a bamboo plant was 12.62 yards tall. Today, the bamboo had grown by 0.34 yard. Bryson chopped the bamboo into 6 equal pieces. How long was each piece?
21.6 yds
2.16 yds
0.216 yds
216 yds
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1.6 ÷ 4=
4
0.04
0.4
16
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
$5.17
$5.12
$5.14
$5.16
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
45.6 ÷ 3 =
52
15.2
152
11.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Division with Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Estimating with Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Dividing Decimals by Decimal

Quiz
•
5th Grade - University
11 questions
Dividing Decimals and Strip Diagrams

Quiz
•
5th Grade
10 questions
DMS Ratios & Proportions

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Representing Quotients With Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Fifth Grade Division Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Divisions Decimals

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade