Assess Reasonableness of Products Using Decimals

Assess Reasonableness of Products Using Decimals

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Estimating Products and Quotients with Decimals

Estimating Products and Quotients with Decimals

5th Grade - University

14 Qs

Estimating Tac

Estimating Tac

4th Grade - University

14 Qs

Estimating Products of Decimals

Estimating Products of Decimals

5th Grade - University

10 Qs

Estimating Quotients and Products

Estimating Quotients and Products

5th Grade - University

10 Qs

Estimating Products of Decimals & Whole Numbers

Estimating Products of Decimals & Whole Numbers

4th - 6th Grade

8 Qs

Estimating Products With Decimals

Estimating Products With Decimals

5th Grade - University

13 Qs

B2T2L2:  Estimate and Compare Products

B2T2L2: Estimate and Compare Products

4th - 7th Grade

10 Qs

Unit 2 Lesson 6

Unit 2 Lesson 6

4th - 6th Grade

10 Qs

Assess Reasonableness of Products Using Decimals

Assess Reasonableness of Products Using Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply.

12 x 0.3 = ________

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply.

1.2 x 1.1 = ________

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5.12345 x 6.1345 = about 3

Reasonable

Not reasonable

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Javier uses estimation to check the product for 7.24 x 3.9. Which of the following is a reasonable estimate for the product?

700 x 40 = 28,000

700 x 3 = 2,100

7 x 4 = 28

70 x 40 = 2,800

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This bag of Hot Cheetos costs $2.98. ABOUT how much would you have to pay for 30 bags?

$120

$60

$900

$90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Estimate 8.5 × 0.61

0.052

5.185

51.850

518.500

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Arnold is solving this multiplication problem: 8.12 × 4.7. Which of these estimates can Arnold use to help him determine where the decimal point belongs in the product?

80 × 40 = 3,200

8 × 5 = 40

800 × 4 = 3,200

800 × 5 = 4,000

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Estimate the product.

23.2 × 41 ≈

800

900

1000

1200

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If the XBOX Series X console retails for $499.99, ABOUT how much would it cost to purchase 5 consoles?

$2,500

$250

$2,000

$3,000