Dividing Decimals and Word Problems

Dividing Decimals and Word Problems

5th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add/Subtract Decimals Quiz Review

Add/Subtract Decimals Quiz Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Dividing Decimals - Word Problems

Dividing Decimals - Word Problems

5th Grade

12 Qs

Decimals (All Operations)

Decimals (All Operations)

5th - 7th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th - 7th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Dividing Positive and Negative Decimals

Dividing Positive and Negative Decimals

7th Grade

15 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals and Word Problems

Dividing Decimals and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah and Emma went to Target, and spent a total of $94.16.  If they split the bill, how much did each of them pay?

$49.56

$43.09

$47.08

$46.24

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To divide 19.5 ÷ 0.31 start by moving the decimal

Right two places

Right one place

Left two places

Left one place

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Rodriguez bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13

$0.21

$0.25

$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jacob and his buddies paid $35.01 at a football game to buy 9 cheeseburger meals.  How much did each cheeseburger meal cost?

$2.85

$2.89

$3.84

$3.89

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I have 4.5 pounds of candy. I want to equally distribute the candy between 9 jars. How much candy will be in each jar?

5 pounds

0.5 pounds

50 pounds

.05 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 boxes of cereal cost $16.24, how much does one box of cereal cost?

$4.60

$4.06

$406

.40

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?