Multi-Digit Decimal Division

Multi-Digit Decimal Division

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and subtracting polynomials

Adding and subtracting polynomials

9th Grade - University

15 Qs

Teorem Pythagoras

Teorem Pythagoras

1st - 12th Grade

20 Qs

Finding Slope

Finding Slope

8th - 9th Grade

15 Qs

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

2nd Summative Test in Math 8

2nd Summative Test in Math 8

8th Grade

15 Qs

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

6th Grade

16 Qs

Performance Test #1 Circles and Conic Section

Performance Test #1 Circles and Conic Section

10th - 11th Grade

15 Qs

Day 1 Pre-Assessment

Day 1 Pre-Assessment

4th - 6th Grade

15 Qs

Multi-Digit Decimal Division

Multi-Digit Decimal Division

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
3.OA.A.2, 6.NS.B.3, 5.NBT.B.7

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

What is the quotient for 2012/40

40

50

50.3

50 r 12

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

4,032 r 1

4,031.9

4,032.5

4,031 r 5

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

The quotient is the

The answer to a division problem

whats left over

Top number

Tags

CCSS.3.OA.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

______________________ is the answer after you DIVIDE.

Product

Dividend

Quotient

Divisor

Tags

CCSS.3.OA.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Linda has 17.16 cups of brownie mix. If each brownie uses 0.33 cups of mix, how many brownies can Mrs. Linda make?

52

53

54

22

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

Media Image

Mr. Squirrel and his little squirrel buddies paid $35.01 at a football game to buy 9 cheeseburger meals.

How much did each cheeseburger meal cost?

$2.85

$2.89

$3.84

$3.89

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

5.4 ÷ 0.9

0.06

0.6

6

60

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?