Multiplication and Decimals Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
$5.17
$5.12
$5.14
$5.16
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?
WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?
Division
Multiplication
Subtraction
Addition
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hummingbirds flap their wings extremely fast. Their wings can flap about 13.35 times per second. How many times would a hummingbird flap its wings in 11.15 seconds?
WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?
Multiplication
Division
Subtraction
Addition
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Olivia and Tom bought packets of chocolates. Olivia bought 1 packet and Tom bought 3 packets. Each packet cost $4.85. How much more did Tom spend than Olivia?
$0.97
$4.85
$9.70
$14.55
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
A park is 1.1 miles long and 3.2 miles wide. What is the area of the park? DO NOT INCLUDE THE LABEL.
Hint: Area = Length x Width
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Hill Song Elementary is .40 the size of Hill Lake Elementary. If Hill Lake has 235 students, how many students are at Hill Song? DO NOT INCLUDE THE LABEL.
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Multiplying Decimal by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Multiplication of Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
18 questions
Decimal Multiplication and Division Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Multiplication and Division of Decimals

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Fractions <>Decimals<>Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
fraction, decimal, percent

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Fractions, Decimals and Percent Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Decimal Places

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade