All Decimal Operations With Word Problems

All Decimal Operations With Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

All Operations Decimal Problems

All Operations Decimal Problems

6th Grade - University

20 Qs

Markups and Markdowns

Markups and Markdowns

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Integer Operations

Integer Operations

7th Grade

15 Qs

Multiplication and Division Decimals Word Problems

Multiplication and Division Decimals Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

Multiply & Divide Decimals Word Problems

Multiply & Divide Decimals Word Problems

6th Grade

15 Qs

HW(7) - Multiply & Divide Decimals

HW(7) - Multiply & Divide Decimals

7th Grade

15 Qs

Add Subtract Multiply Divide Word Problems

Add Subtract Multiply Divide Word Problems

6th Grade - University

14 Qs

All Decimal Operations With Word Problems

All Decimal Operations With Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Violet stopped at 5 Guys and bought a bacon cheeseburger for $6.99, Cajun fries for $2.49, and a milkshake for $1.99. How much did Violet spend on lunch?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Multiplication

Division

Subtraction

Addition

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bill paid $32.50 for 4 fishing rods.

How much did Bill pay per fishing rod?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a childcare centre, the children cut straws into 4.5 cm strips to make a necklace. Kyra used 9 such pieces. How   long was the necklace she made?

4.5 cm

4.005 cm

40.5 cm

0.405 cm

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Olivia and Tom bought packets of chocolates. Olivia bought 1 packet and Tom bought 3 packets. Each packet cost $4.85. How much more did Tom spend than Olivia?

$0.97

$4.85

$9.70

$14.55

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Effendi bought 2 soccer balls for $38.55 each. He paid for them using a $100 note. How much change did he get?

$20.90

$21.90

$22.90

$23.90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You and 3 friends went to dinner, and the bill was $48.12. How much did each person spend?

$15.94

$18.52

$16.04

$12.03

Answer explanation

You AND 3 friends went to dinner. To solve, you have to divide by 4.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?