All Decimal Operations With Word Problems

All Decimal Operations With Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

16 Qs

Fraction and Decimal Word Problems

Fraction and Decimal Word Problems

6th Grade

21 Qs

Converting Metric and Customary Measurements

Converting Metric and Customary Measurements

7th Grade

20 Qs

Adding and Subtracting Measurement

Adding and Subtracting Measurement

6th Grade - University

20 Qs

Skills Practice - Decimal Word Problems

Skills Practice - Decimal Word Problems

5th - 6th Grade

20 Qs

Multiply & Divide Decimals

Multiply & Divide Decimals

6th Grade

15 Qs

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

5th - 6th Grade

18 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

All Decimal Operations With Word Problems

All Decimal Operations With Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It rained 0.72 inches on Monday. On Tuesday, it rained 0.34 inches less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?

.38

.37

.39

1.08

Tags

CCSS.7.NS.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?

$65.24

$65.78

$68.86

$63.26

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?

$30.80

$3.08

$308.80

$40.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Johnny has 2.6 pounds of bananas,  3.1 pounds of grapes, and 6.3 pounds of apples.  How many pounds does Johnny have altogether?

12.9

12.0

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Helen had 4.82 m of string. She used 2.39 m of it to tie a package. How much string did she have left?

2.18 m

2.34 m

2.43 m

7.21 m

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?

$15.50

$155

$15.65

$1.55

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tony earned $12.50 for mowing his neighbors lawn. Jason earned five times as much by painting his neighbors garage. Phil earned $7.55 less than Jason by chopping firewood for his neighbor. How much did Phil earn?

$54.95

$70.05

$62.50

$72.25

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?