Rate, Ratio and Percent

Rate, Ratio and Percent

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit rate as constant of proportionality

Unit rate as constant of proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Percentages

Unit Rates and Percentages

6th Grade

11 Qs

Decimal Word Problems- All Operations

Decimal Word Problems- All Operations

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates Exit Ticket

Unit Rates Exit Ticket

6th Grade

10 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

6th Grade

10 Qs

Rate, Ratio and Percent

Rate, Ratio and Percent

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00.  What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.

62 mph

60 mph

61 mph

63 mph

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Eric earned 60 points on his last test. If there were 75 possible points, what was his percent grade?

20%

40%

60%

80%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the Central City Grand Prix, out of 30 cars that started the race, 12 of them finished. What percent of the cars finished the race?

20%

40%

60%

80%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rancher Rob shipped 520 head of cattle in 12 hours. At this rate, how many head of cattle did Rancher Rob ship in 3 hours?

130

2,080

65

43

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?