Rate, Ratio and Percent

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Eric earned 60 points on his last test. If there were 75 possible points, what was his percent grade?
20%
40%
60%
80%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the Central City Grand Prix, out of 30 cars that started the race, 12 of them finished. What percent of the cars finished the race?
20%
40%
60%
80%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rancher Rob shipped 520 head of cattle in 12 hours. At this rate, how many head of cattle did Rancher Rob ship in 3 hours?
130
2,080
65
43
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit Rates Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Calculating Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade