My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
Rate, Ratio and Percent

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Eric earned 60 points on his last test. If there were 75 possible points, what was his percent grade?
20%
40%
60%
80%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the Central City Grand Prix, out of 30 cars that started the race, 12 of them finished. What percent of the cars finished the race?
20%
40%
60%
80%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Rancher Rob shipped 520 head of cattle in 12 hours. At this rate, how many head of cattle did Rancher Rob ship in 3 hours?
130
2,080
65
43
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
#019d Constant of Proportionality Quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Thanksgiving Math

Quiz
•
5th - 8th Grade
11 questions
Equations with Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Math 7 State Test Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade