Equation One Variable

Equation One Variable

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Linear Inequalities

Solving Linear Inequalities

9th Grade

18 Qs

Guided Practice for Solving Equations

Guided Practice for Solving Equations

8th Grade - University

20 Qs

Solving Quadratics by Square Roots and Factoring

Solving Quadratics by Square Roots and Factoring

9th - 10th Grade

20 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

8th Grade

20 Qs

Solving Parallelograms and Rectangles

Solving Parallelograms and Rectangles

9th - 10th Grade

18 Qs

Equations

Equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Ch. 15 Practice Set 1 page 505 #1-16

Ch. 15 Practice Set 1 page 505 #1-16

7th - 8th Grade

16 Qs

Solving Inequalities - Addition and Subtraction

Solving Inequalities - Addition and Subtraction

KG - 9th Grade

15 Qs

Equation One Variable

Equation One Variable

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5(x – 6) = 2(x – 3) then the value of x + 3 is ....

8

11

7

-9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3(y + 2) + 5 = 2(y + 15), then the value of y - 2 = ....

23

21

17

15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for p:
3(p + 2) = -3(p + 2)

p = -2

p = 2

p = 3

p = -3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The equation below which includes a one-variable linear equation is ....

x  + 2y = 14

–x + 2y = 14x

3 + 2x = 10

x – 3y = 31

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve x/2+1/3=-5/3

x=4

x=2

x=-4

x=-2

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

  1. Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. 

  2. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. 

  3. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. 

  4. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?