Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are buying carrots. Your options are: a 3-pound bag for $4.20 or a 10-pound bag for $6.30? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.
When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.
It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.
It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.
It is always best to get the items with the lowest unit price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?
6 hours per inch
15 inches per hour
2.5 hours per inch
2.5 inches per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30 books for $1,020. What is the unit price?
$34 per book
34 books per dollar
$.03 per book
30 books per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$76 for 5 skirts. What is the unit price?
15.20 skirts per dollar
$15.20 per skirt
$76 per skirt
5 skirts per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$304 for 160 m2 of carpet. What is the unit rate?
$304 per m2
1.90 m 2 per dollar
$1.90 per m2
160 m2 per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade