Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You are buying carrots. Your options are: a 3​-pound bag for ​$4.20 or a 10​-pound bag for ​$6.30​? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.

When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.

It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.

It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.

It is always best to get the items with the lowest unit price.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On​ Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?

6 hours per inch

15 inches per hour

2.5 hours per inch

2.5 inches per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 books for ​$1,020. What is the unit price?

$34 per book

34 books per dollar

$.03 per book

30 books per dollar

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$76 for 5 skirts. What is the unit price?

15.20 skirts per dollar

$15.20 per skirt

$76 per skirt

5 skirts per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

​$304 for 160 m2 of carpet. What is the unit rate?

$304 per m2

1.90 m 2 per dollar

$1.90 per m2

160 m2 per dollar

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?