You are buying carrots. Your options are: a 3-pound bag for $4.20 or a 10-pound bag for $6.30? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.
It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.
It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.
It is always best to get the items with the lowest unit price.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?
6 hours per inch
15 inches per hour
2.5 hours per inch
2.5 inches per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30 books for $1,020. What is the unit price?
$34 per book
34 books per dollar
$.03 per book
30 books per dollar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$76 for 5 skirts. What is the unit price?
15.20 skirts per dollar
$15.20 per skirt
$76 per skirt
5 skirts per dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$304 for 160 m2 of carpet. What is the unit rate?
$304 per m2
1.90 m 2 per dollar
$1.90 per m2
160 m2 per dollar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade