Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Ratios, Rates, and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the following situation: Alice drives 250 miles in 5 hours.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding Ratios and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade