Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the cereal?
.32 ounces per dollar
$.32 per ounce
$5.76 per ounce
18 ounces per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
$.32 per pencil
.32 pencils per dollar
9 pencils per dollar
$2.88 dollars per pencil
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
1/3 gallon of apple juice for $2.44.
$2.44 per gallon
$.81 per gallon
$7.32 per gallon
1/3 gallon per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
5 cucumbers for $5.95.
1.19 cucumbers per dollar
$1.19 per cucumber
5 cucumbers per dollar
$5.95 dollars per cucumber
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
1
3
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement describes a unit rate?
A
B
C
D
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Unit Rate and ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade