Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rates

Fractional Unit Rates

7th Grade

21 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the cereal?

.32 ounces per dollar

$.32 per ounce

$5.76 per ounce

18 ounces per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

9 colored pencils for ​$2.88.

$.32 per pencil

.32 pencils per dollar

9 pencils per dollar

$2.88 dollars per pencil

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

1/3 gallon of apple juice for ​$2.44.

$2.44 per gallon

$.81 per gallon

$7.32 per gallon

1/3 gallon per dollar

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

5 cucumbers for ​$5.95.

1.19 cucumbers per dollar

$1.19 per cucumber

5 cucumbers per dollar

$5.95 dollars per cucumber

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

1

3

2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement describes a unit rate?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?