Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

unit rate and better buys

unit rate and better buys

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit price if you spend $1.68 for 8 ounces?

$0.17 per ounce

$0.18 per ounce

$0.19 per ounce

$0.21 per ounce

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

Miles and cars

Miles and hours

Miles only

Hours only

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?