Proportion Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A water pump delivered 19.2 gallons of water in 3.5 minutes. Find the pumping rate at gallons per minute. Round your answer to the nearest hundredth.
6.25 gal/ min
6.08 gal/min
5. 48 gal/min
5.49 gal/min
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bob's Market charges $2.89 for a six pack of soda. Each can holds 12 fluid ounces. Find the cost for one can of soda. Round your answer to the nearest cent.
$0.44 per can
$0.48 per can
$ 0. 49 per can
$ 0. 45 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A flagpole cast a shadow of 22 feet long. If a man 6 feet tall casts a shadow 4.3 feet log at the same time of the day, how tall is the flagpole? Round your answer to the nearest tenth.
48.3 feet
22.4 feet
84.2 feet
30.7 feet
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe uses 3 cups of grated cheese to make 10 servings. How much cheese is needed to make 6 servings? Round your answer to the nearest tenth.
2.0 cups
1.6 cups
1.7 cups
1.8 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?
$0.50 per apple
$1.00 per apple
$0.25 per apple
$2.00 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A factory produces 480 gadgets in 8 hours. What is the production rate per hour?
60 gadgets/hour
55 gadgets/hour
65 gadgets/hour
70 gadgets/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?
1 cup of sugar per cup of flour
2 cups of sugar per cup of flour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Real World Problem Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade