Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Slower rate
Faster rate
He didn't grade them
Everyone got 100
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
30 miles/gallon
10 miles/gallon
20 miles/gallon
40 miles/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The amount for one of something.
Unit Rate
Independent Variable
Proportion
Ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The formula for calculating the unit rate (k).
x = yk
y = kx
k = yx
k = y/x
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Chandler graphing proportional relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade