Rates Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a ratio in which the second quantity is 1.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Compare Rates in Context

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade