Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Proportionality

Proportionality

8th - 12th Grade

20 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

F&C 3: Proportions Word Problems

F&C 3: Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

What mathematical operation does unit rates involve?

addition

subtraction

multiplication

division

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 5-pound bag of cat food costes $11. What is the unit price of the cat food?

$11 per 5 pounds

$2.25 per pound

$2.20 per pound

$55 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John is planning a long hike in the mountains on a hot day. He purchased six bottles of water for $9.00, two protein bars for $5.00, and some peanuts for $3.00. Suppose he starts hiking at 11:30 AM and finishes hike at 3:30 PM. What is the unit rate of money spent to hours hiked?

$ 4 per hour of hiking

$ 4.25 per hour of hiking

$ 4.50 per hour of hiking

$ 4.75 per hour of hiking

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The same brand of jellybeans comes in two sizes: a 10-ounce bag for $1.99 and an 18-ounce bag for $2.99. Which size is the better buy per ounce?

10-ounce size has $0.99 per ounce. It is the better buy.

10-ounce size has $ 0.2 per ounce. It is the better buy.

18-ounce size has $0.99 per ounce. It is a better buy.

18-ounce size has $ 0.17 per ounce. It is a better buy

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Waldo spent $75 on 5 chicken dinners for his family. What was the unit rate for each dinner?

$15 per dinner

$9 per dinner

$12 per dinner

$8 per dinner

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 candy bars cost $3.00, how much will 2 candy bars cost?

$.40

$.60

$.80

$1.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?