If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
Rates Ratios Unit Rate Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?
18:20
20:33
53:20
20:53
3.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Write a ratio for 6 cups to 4 pints
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Write a ratio for 3 years to 8 months
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade