Best Deal Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the best deal?
0.5 kg of rice at $1.80
5 kg of rice at $16.95
0.5 kg of rice at $1.80
5 kg of rice at $16.95
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the best price?
2 liters of milk for $3.80
1.5 liters of milk at $2.70
Neither
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 20-ounce box of cereal costs $3.20. A 12-ounce box of cereal costs $1.80. Find the unit rate per ounce for each and determine the better buy.
The 20-ounce box is the better buy, because its always better to buy in bulk.
They have the same exact unit rate.
The 20-ounce box is the better buy, because the unit rate is $6.25
The 12-ounce box is the better buy, because the unit rate is $0.15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate. 44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
11
12
8
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates and Slope Lesson 3.3

Quiz
•
8th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
6.RP.3c

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Constant rate of change (unit 3)

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade