Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the best unit rate for zest?
$0.37 per bar
$0.75 per ounce
$0.09 per ounce
$10.7 per ounce
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the best unit rate for irish spring?
$1.06 per ounce
$0.50 per bar
$2.13 per ounce
$0.13 per ounce
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the best unit rate. Round correctly.
John bought 16 markers for $3.99.
$0.24 per marker
$0.25 per marker
$4.01 per marker
4 markers per dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Based on the unit rate, which one is the better deal?
Pringles cost $4.50 for 12 ounces.
Doritos cost $2.50 for 7.75 ounces.
Pringles
Doritos
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Vocabulary: A rate whose second amount is 1.
For example, $12 per hour.
Ratio
Proportion
Unit Rate
Rate
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Best Buys

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade