You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
4.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A (a) is a type of ratio that compares quantities with different units of measure. Such as comparing miles and minutes or dollars and hours. A (b) is a comparison to ONE unit, such as miles per minute or dollars per hour. To solve any unit rate problem, you must determine the amount for 1.
rate
unit rate
ratio
fraction
5.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
?
Mathematical Equivalence
ON
6.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table. Based on the data in the table, brand (a) of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce.
x
w
y
z
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade